Klimatizace

Plnění klimatizací

Klimatizace je v dnešní době již běžným standardem a neleznete ji v téměř každém novějším vozidle. Efekt oceníte jak v letních, tak i v zimních měsících, kdy klimatizace nejen vytápí vozidlo, ale zároveň odvlhčuje vzduch a omezuje mlžení vnitřních stran oken. Ovšem pro bezproblémovou funkci je potřeba dbát na pravidelnou údržbu klimatizační soustavy, která zahrnuje několik kroků.

1. Kontrola a doplnění chladícího média

Doporučený interval pravidelné kontroly se pohybuje v rozmezí jednoho roku až tří let, jelikož plnící plyn je těkavý a z klimatizační soustavy uniká (za rok to může být až 15% celkového objemu). Tento únik způsobuje snížení účinnosti klimatizace, ale může zapříčinit i nefunkčnost (kompresor se přehřívá nebo vůbec nesepne). Správný servis spočívá v odčerpání zbývajícího „starého“ plynu, následně speciální přístroj zkontroluje těsnost celého systému pomocí vytvoření vakua a pokud přístroj nezjistí netěsnost systému, systém opět nově naplní.

2. Kontrola a případná výměna kabinového (pylového) filtru

Minimálně každé dva roky by mělo docházet k výměně pylového filtru, který má za úkol zachycovat veškěré nečistoty, které se do vozidla dostávávají spolu s proudícím vzduchem. Zanesený filtr může do kabiny propouštět prachové částice, alergeny, bakterie a plísně a opět snižuje efektivitu celého systému.

3. Dezinfekce klimatizační soustavy – odstranění zápachu

Jedna z nejmodernějších a námi používaných je metoda dezinfekce ozonem, který je silným oxidačním prostředkem. Reaguje s jinými látkami a díky tomu odbourává nepříjemně páchnoucí molekuly. Tato metoda pročistí vzduchové vedení, výparník a společně s výměnou pylového filtru zajistí ve vozidle čistý vzduch. Díky tomu při jízdě zmizí podráždění dýchacího ústrojí, očí, nepříjemný zápach atp.